Nordisk invigning

För första gången på åratal kom jag till Göteborg redan på onsdagen. Superskönt! Så 9.00 torsdagmorgon satt jag i DNs soffa och åt frukost. Samtalade med vännen Klara om Viktiga Saker och gick sedan till Brombergs och hälsade på. 11.00 var det så dags för officiella invigningen av mässan där frågan kring det nordiska dryftades av nordiska ministerrådet. Vad är det gemensamma egentligen? Finns det något typiskt nordiskt? Kanske gemensamma värderingar som t ex yttrandefrihet och tolerans föreslog någon. Den nordiska känslan av gemenskap sa någon annan. ”När jag reser i Norden är jag ständigt hemma.” Frågan om vi inte borde låta våra ungdomar läsa mer på de nordiska språken kom upp apropå förslaget om ett litteraturpris också för barn- och ungdomslitteratur. Mark Levengood föreslog ett nordiskt läger. ”En kombination av kultur och hångel”.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *